Οι Γερμανοί διανύουν φάση μεγάλης κρίσης. Με τον Χάνσι Φλικ να είναι παρελθόν από τον πάγκο της «Μάνσαφτ».

Οι Γερμανοί διανύουν φάση μεγάλης κρίσης. Με τον Χάνσι Φλικ να είναι παρελθόν από τον πάγκο της «Μάνσαφτ». Έπειτα από την βαριά ήττα από τους Ιάπωνες. Και τον Ρούντι Φέλερ να παίρνει χρέη υπηρεσιακού προπονητή.

Τελικά, οι Γερμανοί έδειξαν αντίδραση στο φιλικό με την Γαλλία, παίρνοντας προβάδισμα  στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Τόμας Μίλερ. Με τα «Πάντσερ» να δείχνουν καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε άρδην. Λόγω των αρκετών αλλαγών που έκαναν οι δύο προπονητές. Όμως στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε «φωτιά».

Αρχικά η Γερμανία έκανε το 2-0 με τον Σανέ στο 87′, με τους Γάλλους να μειώνουν στο τελικό 2-1 με τον Γκριζμάν στο 89′ να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.