Ο Παναθηναϊκός υποδέχονταν την Ούνικς Καζάν για την 9η στροφή της διοργάνωσης της Euroleague. Ο Δημήτρης Πρίφτης και ο Οκάρο Ουάιτ θα βρεθούν αντιμέτωποι με την πρώην ομάδα τους. Διαιτητές: Μιγκέλ Άνχελ Πέρεθ (Ισπανία), Αν Πάντερ (Γερμανία) και Ούρος Ομπρκνέζεβιτς (Σερβία). Παναθηναϊκός:  Μποχωρίδη, Μέικον, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη Ούνικς Καζάν: Λορέντζο Μπράουν, Μπράντλι, Χεζόνια, Βοροντσέβιτς […]

Ο Παναθηναϊκός υποδέχονταν την Ούνικς Καζάν για την 9η στροφή της διοργάνωσης της Euroleague. Ο Δημήτρης Πρίφτης και ο Οκάρο Ουάιτ θα βρεθούν αντιμέτωποι με την πρώην ομάδα τους.

Διαιτητές: Μιγκέλ Άνχελ Πέρεθ (Ισπανία), Αν Πάντερ (Γερμανία) και Ούρος Ομπρκνέζεβιτς (Σερβία).

Παναθηναϊκός:  Μποχωρίδη, Μέικον, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη

Ούνικς Καζάν: Λορέντζο Μπράουν, Μπράντλι, Χεζόνια, Βοροντσέβιτς και Τζον Μπράουν.

Οι άριστες σχέσεις που υπήρχαν με τον Μάριο Χεζόνια και τους φίλους του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ δεν επιβεβαιώθηκαν

Οι Πράσινοι ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες στο πρωτάθλημα Ευρώπης. Κόντρα σε έναν αντίπαλο στα μέτρα τους.

Στο πρώτο ημίχρονο ο γηπεδούχος κράτησε οριακά το προβάδισμα με +1, και σίγουρα ο αγώνας έτσι όπως πηγαίνει είναι ντέρμπι, και μπορεί να πάει παντού. Κακό μπάσκετ και μεγάλη αστοχία, χωρίς μυαλό οι περισσότερες επιθέσεις. Απουσιάζει εντελώς η δημιουργία από την ομάδα του Πρίφτη. (Ημίχρονο 36 – 35)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 10/19 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/4 βολές, 17 ριμπάουντ (13+4), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: 8/19 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 4/6 βολές, 19 ριμπάουντ (12+7), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με τον Χεζόνια εκτός κλίματος μεν, αλλά είχαν το προβάδισμα στον αγώνα αλλά με διαφορά μέχρι και τους πέντε πόντους. Ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να βρει ένα ξέσπασμα. Στο τέλος της 3ης περιόδου κατάφερε να πιάσει στο σκορ την Ούνικς και να κλείσει έτσι στο 54-54.

Στην τέταρτη περίοδο και οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικές με αρκετή αστοχία, και να κοιτάνε περισσότερα να κλείσουν την άμυνα τους. Αυτός που κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι της νίκης ήταν ο Παπαγιάννης, τόσο σε άμυνα, όσο και επίθεση. Στο καλάθι παιζόταν το παιχνίδι με την Ούνικς να είναι μπροστά στο καλάθι στα τελευταίο λεπτό, και να στηρίζεται στις εφορμήσεις του Χεζόνια, και ο γηπεδούχος σε μακρινά σουτ από τους Παπαπέτρου και Μέικον.

Ντέρμπι όπως φάνηκε από την αρχή και ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δυστυχώς ακόμα ένα χαμένο παιχνίδι για τους πράσινους, που αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση.

Τα δύο νέα ατομικά ρεκόρ του Παπαγιάννη στα συνολικά ριμπάουντ, και στα επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 36-35, 54-54, 72-74.