Οι ομάδες καλάθι καλάθι το πήγαν, αλλά λίγο πριν το τέλος με 2-3 καλές άμυνες η Ισπανία πήρε μια μικρή μεν αλλά σημαντική διαφορά για να πάρει την νίκη.

Συνέχεια στην νοκ άουτ φάση στο φετινό Eurobasket, με τα πλέι οφς να παίρνουν φωτιά. Φινλανδία και Ισπανία έδωσαν μάχη για την πρόκριση. Η Ισπανία μετρούσε τέσσερις σερί νίκες επί της Φινλανδίας σε EuroBasket.

Ισπανία – Μπράουν, Λόπεθ – Αροστέγκι, Πάρα, Πραντίγια, Γουίλι Ερνανγκόμεθ

Φινλανδία – Μαξούνι, Σάλιν, Χαφ, Μάρκανεν, Γιάντουνεν.

Η Ισπανία ήταν πολύ άστοχη κυρίως γιατί οι επιλογές της ήταν πάνω σε οργανωμένη άμυνα. Ο Γκαρούμπα πάλευε όσο μπορούσε, ανανεώνοντας επιθέσεις, αλλά μόνος του δεν έφτανε για να σώσει την κατάσταση. Αντίθετα, η Φινλανδία έπαιζε το παιχνίδι της με πολύ προσοχή σε άμυνα και επίθεση.

Οι Ισπανοί το γύρισαν σε άμυνα ζώνης αλλά ο Μάρκανεν ήταν η λύση της Φινλανδίας. Ο σούπερ σταρ των “λύκων” ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο μέρος και οδηγούσε την ομάδα του με μεγάλη μαεστρία.

Σταθερά καλύτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Λάσι Τουόβι και πολύ λογικά πήγαν στα αποδυτήρια, με ένα καλό προβάδισμα εν όψει της συνέχειας. Από την άλλη πλευρά ο Χουάντσο με τον Γουίλι ήταν αυτοί που κρατούσαν όρθια τη “ρόχα” στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε άλλο αγώνα. Η Ισπανία αλλαγμένη επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι, όντας πιο ήρεμη στην επίθεση, και καλά διαβασμένη στην άμυνα της Φινλανδίας. Έπαιξε πολύ με τον Γουίλι κοντά στο καλάθι, με τον 28χρονο σέντερ που έκανε πράγματα και θαύματα στην 3η περίοδο και άλλαξαν οι ισορροπίες.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η Ισπανία ήταν αυτή άλλαξε την παράσταση νίκης στον αγώνα. Εντυπωσιακή η επιστροφή της “ρόχα” που επέστρεψε από το -15 του 12ου λεπτού. Πρωταγωνιστές ήταν οι Γουίλι και  Χουάντσο που πήραν από το χέρι στην Ισπανία.

Στην 4η περίοδο η Φινλανδία κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, ειδικά με την συνδρομή των φόργουορντ της. Αν και ο Γουίλι συνέχισε να κάνει τα δικά του κοντά στο καλάθι.

Τελικά οι Ισπανοί και με διαφορά πήραν την νίκη και την πρόκριση στους “4” της διοργάνωσης.

Ισπανία: Μπριθουέλα 14 (2), Μπράουν 10 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Ντίαθ 6 (2), Ρούντι 11 (3/5 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Χάιμε, Γκαρούμπα 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλι Ερνανγκόμεθ 27 (10/13 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λόπεθ – Αροστέγκι 2, Πάρα 5 (1/4 τρίποντα), Πραντίγια 3 (1).

25/39 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Φιλανδία: Χαφ 5 (1), Γιάντουνεν 18 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Κάντονεν (0/3 σουτ), Κόπονεν 3 (1), Λιτλ 6 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μάντσεν 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Μάρκανεν 28 (8/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαξούνι 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Σάλιν 11 (2), Βάλτονεν 4 (5 ριμπάουντ).