ΑΕΚ – Λάρισα 81 – 69 – Ο δικέφαλος πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αλλά ταυτόχρονα, έκανε και τα εγκαίνια στο νέο γήπεδο, μέσα σε εορταστική ατμόσφαιρα. Κέρδισε δίκαια την Λάρισα με 81 – 69 στο Κλειστό Άνω Λιοσίων για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket Legue. Μετά το μέτριο πρώτο […]

ΑΕΚΛάρισα 81 – 69 – Ο δικέφαλος πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αλλά ταυτόχρονα, έκανε και τα εγκαίνια στο νέο γήπεδο, μέσα σε εορταστική ατμόσφαιρα.

Κέρδισε δίκαια την Λάρισα με 81 – 69 στο Κλειστό Άνω Λιοσίων για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket Legue.

Μετά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές η γηπεδούχος. Με την καλή της άμυνα στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα πήρε την σημαντική νίκη. Η επίθεση φάνηκε μόνο στην τελευταία περίοδο.

Ο καλύτερος από πλευράς νικητών ο Κίνο Κόλομι με 16 πόντους, αλλά και με 7 ασίστ και 8 ριμπάονυντ. Από κοντά ήταν ο Στέφαν Γέλοβατς με 21 πόντους. Ο Νίκος Παππάς θετική παρουσία με 12 πόντους, αλλά και 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69.

ΑΕΚ: 17/24 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 14/26 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 6 επιθετικά). 18 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Κολόμ 16, Φλιώνης 4, Φιλιππάκος 6, Γκρίφιν 7, Βαουλέτ 11. Μπόγρης 2, Πετρόπουλος 2, Γέλοβατς 21, Παππάς 12.

Λάρισα: 15/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/21 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 15 επιθετικά). 12 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Γουάσινγκτον 8, Χάντσον 14, Θρετ 4 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Κρουμπάλι 8, Ζάρας 10. Τσαϊρέλης 6, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 8, Καράμπελας 11.