Οι «κόκκινοι διάβολοι» απέκλεισαν τη μαχητική Μπράιτον.

Με τους αγώνες της ημιτελικής φάσης συνεχίστηκε το Κύπελλο Αγγλίας FA Cup.  H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τέθηκε αντιμέτωπη με την Μπράιτον στο Γουέμπλεϊ, στον δεύτερο ημιτελικό.

Στην Premier League οι «γλάροι» είχαν επικρατήσει μες στο Ολντ Τράφορντ με 2-1. Tώρα, στο ουδέτερο γήπεδο του Λονδίνου, χρειάστηκε να φθάσουμε στα πέναλτι για να έχουμε νικητή.

Οι δύο αντίπαλοι έμειναν στο μηδέν τόσο στην κανονική περίοδο του ματς όσο και στην παράταση.

Έτσι οδηγηθήκαμε στη… ρουλέτα των πέναλτι, εκεί όπου οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με 7-6 πήραν τη νίκη-πρόκριση.