Τα 47 γκολ με το εθνόσημο έφθασε ο Ολιβιέ Ζιρού.

Η Γαλλία υποδέχθηκε την Ακτή Ελεφαντοστού στη Μασσαλία, σε φιλική αναμέτρηση, στην οποία αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1.

Οι δύο ομάδες έδειχναν πως θα μείνουν ισόπαλες, 1-1, με τα γκολ που πέτυχαν με διαφορά μόλις τριών λεπτών στο πρώτο ημίχρονο.

Ήρθε, όμως, ο Ορελιέν Τσουαμενί με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να ολοκληρώσει την ανατροπή για τους «τρικολόρ».

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν δυνατά. Οι Αφρικανοί άνοιξαν το σκορ στο 19’ με το Νικολά Πεπέ και ο Ολιβιέ Ζιρού έφερε το ματς στο ίσα στο 22’.

Ο ρυθμός σταδιακά έπεσε και οι φάσεις λιγόστεψαν. Οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάν πήραν εν τέλει την άτυπη νίκη, αλλά η απουσία του Κιλιάν Εμπαπέ ήταν εμφανής.