Τελικός κυπέλλου Έμιρέιτς ή απλά μια επίδειξη δύναμης από την Άρσεναλ επί της Σεβίλλης

Τελικός κυπέλλου Έμιρέιτς ή απλά μια επίδειξη δύναμης από την Άρσεναλ επί της Σεβίλλης; Και εξηγούμαστε, στην φιλική αναμέτρηση με χαρακτήρα τουρνουά η Άρσεναλ είχε την ευκαιρία να παρατάξει όλα τα αστέρια της με τον Μικελ Αρτέτα να δοκιμάζει πολλά χρήσιμα συστήματα ενόψει επίσημων αγώνων.

Από την άλλη η Σεβίλλη συνέχισε και εκείνη τις δοκιμές, περισσότερο όμως έμοιαζε με σάκο του μποξ στις ορέξεις της Άρσεναλ.

ΤΟν χορό των τερμάτων άνοιξε ο Σακά στο 10ο λεπτό, με τον Ζεσούς 3 λεπτά αργότερα να σκοράρει το 2-0. Δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-0 δίνοντας διαστάσεις περιπάτου στην επικράτηση της Άρσεναλ, πριν καν μπούμε δυνατά στο παιχνίδι.

Στο 19ο λεπτό ο Σακά σκόραρε και πάλι, για να δώσει σκυτάλη και πάλι στον Ζεσούς στο 77ο λεπτό για να γράψει το 5-0.

Το μόνο που συνέβη έπειτα ήταν ο Ενκέτια να σκοράρει για το τελικό 6-0. Υπογράφοντας την εξάρα της Άρσεναλ και μπάινοντας και ο ίδιος στον πίνακα των σκόρερ.