Η Λούτον ήταν το εφαλτήριο για την αντεπίθεση της Μάντσεστερ Σίτι

Η Λούτον ήταν το εφαλτήριο για την αντεπίθεση της Μάντσεστερ Σίτι. H οποία όμως υπολόγιζε χωρίς τον κακό δαίμονά της τα τελευταία χρόνια, Κρίσταλ Πάλας, η οποία επέστρεψε από δύο γκολ πίσω και απέσπασε την ισοπαλία 2-2 με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για την 17η αγωνιστική της Premier League, που τη φέρνει ξανά κοντά στη Λίβερπουλ.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είχε παίκτες όπως ο Έρλινγκ Χάλαντ και ο Κέβιν ντε Μπρόινε στη διάθεσή του, όμως ο Τζακ Γκρίλις που επέστρεψε από τραυματισμό αποδείχθηκε καθοριστικός. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό της συνάντησης και μετέφερε το άγχος στους φιλοξενούμενους. Ο Ρίκο Λιούις στο 54′ χρίστηκε κι αυτός σκόρερ με τη σειρά του, ένα γκολ που καταδικαστικό για τους γηπεδούχους.

Η Σίτι επαναπαύτηκε, σταμάτησε να επιτίθεται και το πλήρωσε. Στο 76′ ο Ζαν Φιλίπ Ματετά μείωσε το σκορ και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Φιλ Φόντεν. Ο Μάικλ Ολίζ εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 2-2, με την Πάλας να φεύγει αήττητη για τέταρτη φορά από τις τελευταίες έξι επισκέψεις της σε αυτό το γήπεδο.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Νότιγχαμ – Τότεναμ 0-2 (45+2′ Ριτσάρλισον, 65′ Κουλουσέβσκι)
Τσέλσι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (54′ Πάλμερ, 61′ Τζάκσον)
Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 2-2 (24′ Γκρίλις, 54′ Λιούις / 76′ Ματετά, 90+5′ πέν. Ολίζ)
Νιούκαστλ – Φούλαμ 3-0 (57′ Μάιλι, 64′ Αλμιρόν, 82′ Μπερν)