Πρώτο τρόπαιο για τους «κανονιέρηδες» για τη σεζόν 2023-2024.

Ιδανικά ξεκίνησε τη νέα αγωνιστική περίοδο η Άρσεναλ, καθώς κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στην Αγγλία, το Community Shield.

Οι «κανονιέρηδες» χρειάστηκαν τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψουν την αντίσταση της Μάνστεστερ Σίτι, με την κανονική διάρκεια του ματς και την παράταση να λήγουν 1-1.

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο Γουέμπλεϊ και κρίθηκε στη… ρουλέτα των πέναλτι, με 4-1 υπέρ των παικτών του Μικέλ Αρτέτα.

Το σκορ είχε ανοίξει για το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρδιόλα ο Κόουλ Πάλμερ στο 77’, αλλά ο Λεάντρο Τροσάρ έφερε το ματς στα ίσα στο 90’+11’.