Τι έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1.

H Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχθηκε τη Στρασμπούρ στο «Parc Des Princes», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η PSG προερχόταν από επιτυχημένο σερί πέντε αγώνων, το oποίο ίδρωσε για το αυξήσει στους έξι, ενώ «έχασε» και τον Νεϊμάρ, που αποβλήθηκε στο 62’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Μάρκος Αόας Κορέα βρήκε δίχτυα στο 14’, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ωστόσο, ο ίδιος παίκτης στάθηκε άτυχος στο 51’, όταν σημείωσε αυτογκόλ.

Το τελικό 2-1, που λύτρωσε τους γηπεδούχους, διαμόρφωσε ο Κιλιάν Εμπαπέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο ίδιος, έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Ζερζινό Νιαμσί.

Η Λιόν, από την πλευρά της, πέρασε από το «Francis Le Ble», κερδίζοντας με 4-2 την Μπρεστ (29’ Περέιρα, 73’ Μουνιέ / 21’ Κακερέ, 32’ Σερκί, 35’ πέν. Λακαζέτ, 49’ Τετέ).

Θυμηθείτε, εδώ, τι έγινε στους απογευματινούς αγώνες.