Φουλ δράση στο πρωτάθλημα Γαλλίας -  Ligue 1- με την συναρπαστική αναμέτρηση μεταξύ Μονπελιέ - Λιλ.

Φουλ δράση στο πρωτάθλημα Γαλλίας –  Ligue 1– με τον πρώτο αγώνα της ημέρας μεταξύ Μονπελιέ – Λιλ.στο Σταντ ντε λα Μοζόν.

Στην προηγούμενη αγωνιστική η γηπεδούχος είχε κερδίσει εντός την Αζαξιό και η φιλοξενούμενη ήττα εντός από την Νις.

Η Λιλ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα αλλά χωρίς να μπορεί να φέρει μπελάδες στην άμυνα της Μονπελιέ.

Αντίθετα η γηπεδούχος που έψαχνε την κόντρα στο 20′ πήρε το προβάδισμα στο σκορ και έβαλε τα δύσκολα στην Λιλ.

Από ένα καταστροφικό λάθος της Λιλ που κυριολεκτικά έδωσε την μπάλα στον Elye Wahi και αυτός με ευκολία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια μονόλογος επιθετικά ο αγώνας για την φιλοξενούμενη και τελικά κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 41′ ο Remy Cabella ήταν σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά προτίμησε να δώσει την μπάλα στον Jonathan David ο οποίος  κάρφωσε την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας.

Στα χασομέρια του ημιχρόνου ο ανεγκέφαλος Valere Germain αποβλήθηκε δίκαια και άφησε την ομάδα του με δέκα παίχτες.

Στην επανάληψη η Λιλ με παίχτη παραπάνω το εκμεταλλεύτηκε και έκανε την ολική ανατροπή. Στο 57′  ο Angel Gomes έκανε κίνηση χωρίς την μπάλα και στην συνέχεια πήρε μια έξοχη πάσα και έπιασε ένα σουτ ακριβείας στην δεξιά γωνία.

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90+5′ ο Jonathan David με ωραίο σουτ έγραψε το τελικό 1-3.