Συνέχεια στη δράση του γαλλικού πρωταθλήματος, της Ligue 1, με την συναρπαστική αναμέτρηση μεταξύ Μονακό και Ναντ στο Σταντ Λουί ΙΙ.

Στον προηγούμενη αγωνιστική η γηπεδούχος είχε κερδίσει εύκολα εκτός την Ρεμς (0-3) και η φιλοξενούμενη προερχόταν από την ισοπαλία εντός με την Λανς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με 3 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Εμπολό (2′) και Μπεν Γιεντέρ (6′,28′) να χρίζονται σκόρερς.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κατι στην εικόνα του αγώνα και στο 63′ με πέναλτι ο Ουισάμ Μπεν Γιεντέρ έκανε το 4-0, για να μειώσει η φιλοξενούμενη στο 81΄με αυτογκόλ του Ενρίκε.

Το πρώτο 45λεπτο άνηκε στους Μονεγάσκους, που έδειξαν πολύ ανώτερη σαν ομάδα, ουσιαστικά καθάρισαν τον αγώνα, και από την άλλη συνεχίζει να προβληματίζει η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League που είναι εντός ζώνης υποβιβασμού, και το μέλλον της είναι αβέβαιο.