Αναμέτρηση με πολλές μονομαχίες, δυναμικά μαρκαρίσματα, χαμένες ευκαιρίες, αλλά και γκολ ανάμεσα σε Λοριάν και Λιλ.

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν πως έχουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, με τον Ντιακιτέ να ανοίγει το σκορ κατά της ομάδος του, καθώς σημείωσε αυτογκόλ στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας την Λοριάν σε θέση οδηγού.

Πολλές κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο με τον διαιτητή να τιμωρεί τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ουατάρα τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ανατρέποντας τον αντίπαλό του, και φεύγοντας από το γήπεδο με κόκκινη.

Έτσι άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για το υπόλοιπο μισής ώρας. Με την Λιλ να ανεβάζει τις γραμμές της, και να προσπαθεί να πετύχει την ισοφάριση. Κάτι που κατάφερε με τον Ντέιβιντ, στο 78ο λεπτό του αγώνα. Ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ, καθώς η Λοριάν πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Λε Μπρις, στο 82ο λεπτό.

Το τελικό αποτέλεσμα δίνει μεγάλη νίκη στην Λοριάν, που άντεξε από νωρίς με 10 παίκτες κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο.