Ο πανηγυρισμός με το αθλητικό σουτιέν που έμελλε να γράψει ιστορία.

87.192 θεατές στο «Γουέμπλεϊ» και εκατομμύρια ανά τον κόσμο παρακολουθούσαν με κομμένη την ανάσα το τελικό του Euro γυναικών το βράδυ της Κυριακής (31/7).

Αγγλία και Γερμανία οδηγήθηκαν στην παράταση και όλα έδειχνα πως ο νικητής θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι. Η Κλόε Κέλι που πέρασε ως αλλαγή στο ματς στη θέση της Μπεθ Μιντ που τραυματίστηκε είχε άλλη άποψη. Η Αγγλίδα επιθετικός στο 110ο λεπτό σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Ένα γκολ που το πανηγύρισε έξαλλα βγάζοντας την μπλούζα της.

Από εκεί το βράδυ η 24χρονη διεθνής επιθετικός έγινε η ηρωίδα για την Αγγλία και κατάφερε και με το γκολ αλλά και με τον πανηγυρισμό της να τρελάνει κόσμο.

«Η Chloe Kelly που πανηγυρίζει το γκολ της με το αθλητικό σουτιέν είναι η φεμινιστική εικόνα της δεκαετίας», «δεν ήξερα ποια ήταν η Chloe Kelly πριν από μια ώρα, αλλά τώρα είναι η αγαπημένη μου», είναι κάποια από τα σχόλια στο διαδίκτυο.

Πανικός γίνεται από σχόλια θαυμασμού και στον προσωπικό λογαριασμό της Κλόε Κέλι στο instagram.