Την διέλυσε με 4-1 στο Euro Γυναικών.

Στην Αγγλία βρίσκεται σε εξέλιξη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών, με τη συμμετοχή δεκαέξι εθνικών ομάδων.

Πρόκειται για το 13ο Euro σε επίπεδο Γυναικών. Η Ολλανδία είναι η υπερασπίστρια του τίτλου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου στις 31 Ιουλίου.

Η Νορβηγία και η Βόρεια Ιρλανδία, η οποία παίρνει μέρος για πρώτη φορά στη διοργάνωση, συναντήθηκαν στο Σαουθάμπτον.

Οι Νορβηγές δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα να φθάσουν σε άνετη επικράτηση με 4-1. «Καθάρισαν», ουσιαστικά, από το πρώτο ημίχρονο.

Η Τζούλι Μπλάκσταντ στο 10’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει η Φρίντα Μαανούμ τρία λεπτά αργότερα και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας της.

Η Καρολίν Γκράχαμ Χάνσεν στο 31’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 3-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Βορειοϊρλανδές μείωσαν με την Τζούλι Νέλσον, στο 49’.

Ωστόσο, η Γκούρο Ρέιτεν ήρθε στο 54’ να κάνει τέσσερα τα γκολ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας της.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.