Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ως προπονητής ο Βασίλης Σπανούλης

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ως προπονητής ο Βασίλης Σπανούλης. Ο προπονητής του Περιστερίου ξεκίνησε στους ομίλους με την επικράτηση της ομάδας του με 86-70 με νίκη επί της Μπνέι Χερτσελίγια.

Εντυπωσιακή, αν μη τι άλλο, ήταν η εκκίνηση του Περιστερίου στην πρώτη περίοδο, με δυνατή άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση.

Οι 10 ασίστ για το 1 λάθος της πρώτης περιόδου ήταν μόνο η αρχή, καθώς στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το 2ο δεκάλεπτο με 14/22 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 5/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 2 λάθη, 6 κλεψίματα και 1 μπλοκ!

Στην επανάληψη το Περιστέρι συνέχισε με υψηλό ρυθμό. Καθώς τα όποια λάθη γινόντουσαν γίνονταν δεκτά από αλλεπάλληλες οδηγίες από τον Έλληνα τεχνικό.

Το τελικό 86-70 βρίσκει τον Σπανούλη και το Περιστέρι να εκκινούν με το δεξί και να δείχνουν πως ήρθαν για να πρωταγωνιστήσουν φέτος.