Ο φετινός Παναθηναϊκός αλλού πατάει και αλλού βρίσκεται, ειδικά στην Euroleague. Μετά την ντροπιαστική ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, μάζεψαν τα κομμάτια τους, για το Ελληνικό πρωτάθλημα, και τον αγώνα τους εκτός έδρας για την 6η αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ. Xωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Γιόγκι Φέρελ πήγε για την μάχη της Πυλαίας ο […]

Xωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Γιόγκι Φέρελ πήγε για την μάχη της Πυλαίας ο Παναθηναϊκός.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καλδίρης, Μαλαμάς

Από την αρχή μπήκε πολύ δυνατά ο Παναθηναϊκός και στην πρώτη περίοδο ισοπέδωσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με την διαφορά να φτάνει στους 14 πόντους.  Με το σκορ να λέει 11-25. Με τον ίδιο ρυθμό, και το γκάζι πατημένο συνέχισε η ομάδα του Πρίφτη που λογικά έψαχνε απαντήσεις για την πρόσφατη βαριά ήττα στο Βελιγράδι. Στο 16′ του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήδη είχε εκτοξευτεί στους 20 πόντους. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει με μακρινά σουτ και κάπως μάζεψε την διαφορά.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πρωταγωνιστή και το σκορ τα λέει όλα. Ημίχρονο: 28 – 42

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, αν και ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ξέσπασμα, και μείωσε μέχρι και τους 6 πόντους στο 26′, αλλά πολύ γρήγορα μετά το τάιμ αούτ του Πρίφτη, ο φιλοξενούμενος πάτησε ξανά γκάζι και ξαναπήγε την διαφορά γύρω από τους 15 πόντους. Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες στο 50-66.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός αύξησε και άλλο την διαφορά, και ουσιαστικά ο αγώνας είχε κριθεί. Διαχείριση έκανε ο φιλοξενούμενος και πήρε μια εύκολη νίκη.

Το τελικό σκορ στο 64 – 81.

Δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου 1, Γκρίφιν 10 (5/9 δίποντα), ΝτιΛεο 17 (5/8 τρίποντα), Τζόουνς 15 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/5 βολές. 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Γιάνκοβιτς 2, Λαβ 4 (2/7 σουτ). Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Ρούμογλου, Καμπερίδης 5 (1), Κάρτερ 4 (1), Τολιόπουλος 2.

13/27 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 11/16 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 9 ασίστ, 20 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μέικον 14 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 16 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ). Μποχωρίδης 5, Γουάιτ 8 (2/6 τρίποντα), Πέρι 6, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Αβδάλας, Έβανς 2. Μαντζούκας, Σαντ Ρος 13 (5/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ).