Ο ΠΑΟΚ προερχότανε από την μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Νίμπουργκ για το Champions League και για το πρωτάθλημα από την ήττα στο ΣΕΦ με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Από την άλλη πλευρά η Λάρισα που μετά την νίκη της πρεμιέρας, έτρεχε ένα αρνητικό σερί με πέντε συνεχόμενες νίκες. Η στήριξη στον Στέφαν Γέλοβατς Οι παίκτες […]

Ο ΠΑΟΚ προερχότανε από την μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Νίμπουργκ για το Champions League και για το πρωτάθλημα από την ήττα στο ΣΕΦ με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Από την άλλη πλευρά η Λάρισα που μετά την νίκη της πρεμιέρας, έτρεχε ένα αρνητικό σερί με πέντε συνεχόμενες νίκες.

Η στήριξη στον Στέφαν Γέλοβατς

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, της Λάρισας και οι διαιτητές του αγώνα σήκωσαν πανό αφιερωμένο στον παίκτη της ΑΕΚ που περνά σοβαρή περιπέτεια της υγείας του.

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από την αρχή πήραν μια διαφορά κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 22-9. ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο έκλεισε με 42-26.

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο μέρος με την φιλοξενούμενη να προσπαθεί να βγάλει αντίδραση και να μαζέψει την διαφορά. Αλλά ο ΠΑΟΚ, είχε τον έλεγχο του αγώνα και αντίθετα στην τρίτη περίοδο αύξησε λίγο ακόμα την διαφορά. Στην τελευταία περίοδο η Λάρισα έβγαλε μια μεγάλη αντίδραση και μείωσε αρκετά την διαφορά. Προς το τέλος ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο και το ροζ φύλλο αγώνα πήγε δίκαια στον δικέφαλο του Βορρά.

Διαιτητές: Κάρδαρης – Τσώνος – Ανδρικόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-9, 42-26, 63-46, 82-71.

ΠΑΟΚ: ΝτιΛεο 18 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπερίδης Γ. (0/8 τρίποντα), Τολιόπουλος 13 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα. 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γιάνκοβιτς 7 (1/5 σουτ, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ. 4 ασίστ), Ογκμπέιντε 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λαβ 19 (3/5 τρίποντα), Καμπερίδης Μ.. Καμαριανός 6 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 7 (5 ασίστ).

16/26 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 20/22 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

ΛΑΡΙΣΑ: Χάντσον 17 (7/12 δίποντα, 0/5 τρίπντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 19 (6/9 δίποντα. 7/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10, Ζάρας 6, Παπαντωνίου 15 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα. 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάσινγκτον 2, Βησσαρίου, Σαχπατζίδης, Γκριν, Σπαν 2, Καράμπελας.