Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στο ΟΑΚΑ, μετά την ήττα στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ. Υποδεχόμενος την Άλμπα Βερολίνου, για την 14η αγωνιστική της EuroLeague. Στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων είχαν σημειωθεί και οι τρεις νίκες των «πράσινων» (κόντρα σε Φενέρ, Εφές, Ζενίτ), με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που στόχευε στην τέταρτη φετινή νίκης. Εκτός από […]

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στο ΟΑΚΑ, μετά την ήττα στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ. Υποδεχόμενος την Άλμπα Βερολίνου, για την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων είχαν σημειωθεί και οι τρεις νίκες των «πράσινων» (κόντρα σε Φενέρ, Εφές, Ζενίτ), με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που στόχευε στην τέταρτη φετινή νίκης.

Εκτός από την αναμέτρηση έμεινε ο τραυματίας Νεμάνια Νέντοβιτς, μετά το διάστρεμμα που υπέστη στο ματς με το Λαύριο. Αντίθετα, επέστρεψε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ διαθέσιμος ήταν και ο Οκάρο Ουάιτ.

Εκτός δράσης έμεινε και ο  Τζεχάιβ Φλόιντ, οποίος είχε πρόβλημα στο ισχίο και κάνει θεραπεία.

Παναθηναϊκός –  Μέικον, Σαντ Ρος, Κασελάκη, Έβανς, Παπαγιάννη.

Άλμπα – Λο, Έρικσον, Ολίντι, Τίμαν, Λάμερς.

Παναθηναϊκός – Αλμπα 82 – 67

Με ισοπαλία 43-43 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά να καλύπτει την διαφορά με σερί 9-0 και να φέρνει τον αγώνα στα ίσα. Κατάφεραν να σφίξουν την άμυνα τους και υποχρέωσαν τους Γερμανούς να μείνουν χωρίς πόντο για 4 λεπτά. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Κασελάκης με 11 πόντους και με με 3/3 τρίποντα, και από την άλλη πλευρά για την Άλμπα ο Έρικσον έχει 12 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Παναθηναϊκός: 9/17 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 7/7 βολές, 18 ριμπάουντ (14+4), 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη, 4 μπλοκ.

ΑΛΜΠΑ: 9/21 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 1/1 βολή, 17 ριμπάουντ (10+7), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη, 1 μπλοκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά. Η άμυνα είναι αυτή που έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Δέχονται πόντο πολύ δύσκολα και σιγά σιγά έχτισαν μια διαφορά. Ο Μέικον πήρε φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο, πότε εκτελούσε  και πότε δημιουργούσε. Πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησε στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.

Παναθηναϊκός: Πέρι 4 (3 ριμπάουντ), Μέικον 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/12 δίποντα. 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ). Κασελάκης 17 (2/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάυντ), Γουάιτ 3 (1/5 σουτ), Αβδάλας 2, Έβανς 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές. 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

22/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 14/15 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη, 6 μπλοκ.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα 13 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σμιθ 11 (1/5 τρίποντα). Ντίλοου, Έρικσον 18 (3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σνάιντερ 3 (1), Ολίντι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ). Τίμαν 5 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ζούσμαν 1 (0/3 σουτ, 1/5 βολές), Λάμερς 2 (1/7 σουτ).