Δύσκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ. Για την διαβολοβδομάδα της Euroleague. Μετά τις δύο πρώτες κατοχές, ο Παναθηναϊκός γύρισε σε man to man κι η Μπαρτσελόνα τον χτύπησε άμεσα στο πικ εν ρολ, με Έξουμ και Σανλί. Μοιραία, δεδομένου του -8 (2-10) ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ στα 8’10” για […]

Δύσκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ. Για την διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Μετά τις δύο πρώτες κατοχές, ο Παναθηναϊκός γύρισε σε man to man κι η Μπαρτσελόνα τον χτύπησε άμεσα στο πικ εν ρολ, με Έξουμ και Σανλί. Μοιραία, δεδομένου του -8 (2-10) ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ στα 8’10” για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι μπλαουγκράνα  είχαν 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 3 ασίστ ήδη.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε με εξαιρετικό τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο, οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε δύο διαδοχικά λάθη από τα οποία προέκυψαν τέσσερις πόντοι (από Έβανς και Νέντοβιτς). Έτσι, έφερε το παιχνίδι στο “Χ” (26-26) με την ολοκλήρωση της περιόδου.

Ο Παπαγιάννης και ο Παπαπέτρου έχουν από 7 πόντους για τους πράσινους, στους 11 πόντους έχει φτάσει ο Λαπροβίτολα με 1/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα.

Η άμυνα είναι η βασική αιτία για το +11 (46-35) του τριφυλλιού, που διαμορφώθηκε από το τρίποντο του Παπαπέτρου. Η Μπαρτσελόνα έχει 2/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ και 3 λάθη ως τώρα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μέσα σε εξήμισι αγωνιστικά λεπτά, η Μπαρτσελόνα γύρισε από το -12 (49-37) και πήρε το προβάδισμα (56-57). Πλέον οι μπλαουγκράνα έχουν ρυθμό και χτυπάνε πολύ κοντά στο καλάθι.

Ο Σμιτς είχε αλλάξει όλο το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας πάρει τη θέση του Οριόλα στην πεντάδα. Δεν είναι μόνο οι 8 πόντοι και τα 8 ριμπάουντ, είναι ότι δίνει πολλές μάχες κοντά στο καλάθι και με “σφαλιάρες” στην μπάλα, έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ανανεώσει κατοχές.

Η άμυνα που έπαιξε η Μπαρτσελόνα μετά την ανάπαυλα είναι για σεμινάριο: ένα χέρι στην μπάλα σε κάθε κατοχή, δυναμικό σπάσιμο των σκριν πάνω και μακριά από την μπάλα, υποδειγματικό μπλοκ άουτ. Πώς να μην βρει τον τρόπο να γυρίσει αυτό το ματς;

Ο Παναθηναϊκός από το +12 του 18ου λεπτού είχε φτάσει πλέον στο -8 (66-74), κυνηγώντας διαδοχικές υπερβάσεις για να πάρει τη νίκη.

Στο φινάλε ο Παναθηναϊκός προσπάθησε. Όμως δεν καταάφερε να πάρει την νίκη. Πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής.