Δίκαιη νίκη για τους παίκτες του Ιγκόρ Μίλισιτς.

Η Πολωνία και η Τσεχία τέθηκαν αντιμέτωπες στην Πράγα, στον πρώτο αγώνα τους στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Στην πρεμιέρα του Δ’ Ομίλου οι παίκτες του Ιγκόρ Μίλισιτς έφθασαν στη νίκη με 99-84, ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση.

H Πολωνία πήρε εξ αρχής τα ηνία του ματς, αλλά οι οικοδεσπότες ισορρόπησαν την κατάσταση κι έφεραν τα πάνω-κάτω στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο πόντο στην τρίτη περίοδο, στην τέταρτη όμως «μίλησαν» οι Πολωνοί, που ανέβασαν «στροφές» και καθάρισαν την επικράτηση.

Ο νατουραλιζέ Έι Τζέι Σλότερ και ο Ματέους Πονίτκα έκαναν τη διαφορά για τους Πολωνούς, που έφθασαν σε δίκαιη νίκη, αφού ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες.

Από τους ηττημένους πάλεψαν οι Γιαν Βέσελι και Πατρίκ Αούντα. Δεν βοήθησε ο Τόμας Σατοράνσκι, φανερά επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.

Δεκάλεπτα: 29-18, 46-46, 69-63. 99-84.

Πολωνία: Μπαλτσερόφσκι 14 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσελ 4, Τζίεβα, Γκάρμπατς 3, Μίχαλακ 10 (4/5 δίποντα), Ολέζνιτσακ 2, Πονίτκα 26 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σενκ 3, Σλότερ 23 (5/11 τρίποντα), Σοκολόφσκι 12 (2), Ζισκόφσκι 2.

Τσεχία: Άουντα 10 (5/6 δίποντα), Μπάλβιν 6 (5 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 13 (2), Χρούμπαν 8 (1), Κρέιτσι 6, Κριζ 4, Κίζλινκ 5, Πετέρκα 9 (3), Σατοράνσκι, Σεχναλ 6, Βέσελι 17 (6/8 δίποντα).