Διαφορετικές εικόνες είχαμε στην συνάντηση με αποτέλεσμα να έχουμε πολύ κοντά τις ομάδες  ειδικά προς το τέλος του αγώνα.

Συνέχεια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών, με την Ελλάδα στις κορασίδες, κόντρα στο Βέλγιο για τις θέσεις 5-8 στο EuroBasket U16.

Η ήττα από τη Γαλλία στην πρώτη αγωνιστική του EuroBasket U16 χτύπησε το καμπανάκι και η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη κέρδισε εύκολα την Δανία στην συνέχεια την Τσεχία και  Λετονία.

Στον πέμπτο αγώνα της για την φάση των 8 η Ελλάδα αντιμετώπισε την ομάδα της Ισπανίας αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα καταφέραν οι Ελληνίδες.

Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 αγωνίστηκε με αντίπαλο το Βέλγιο.

Η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ μέτρια και στην πρώτη περίοδο το Βέλγιο πήρε μια διαφορά 9 πόντων, αλλά από εκεί και πέρα η Ελλάδα αντέδρασε και κάλυψε την διαφορά.

Χαρακτηριστικά κέρδισε  τις δύο επόμενες περιόδους και στο τέλος είχαμε ντέρμπι. Πόντο πόντο πήγε ο αγώνας,

Η Χατίρα έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα και η Ζιάκα με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 57-61.

Τελικά κέρδισε η Ελλά που πηγαίνει για την 5η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 26-23, 43-43, 57-61