Συνέχεια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών, στις γυναίκες, για την ελληνική αποστολή.

Συνέχεια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών, με την Ελλάδα στις κορασίδες, κόντρα στην Τσεχία για την τρίτη ημέρα στο EuroBasket U16.

Η ήττα από τη Γαλλία στην πρώτη αγωνιστική του EuroBasket U16 χτύπησε το καμπανάκι και η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη κέρδισε εύκολα με 67-50 της Δανίας με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Παναγιώτα Στολίγκα.

Στον αγώνα με την Τσεχία μετά την πρώτη περίοδο που η εθνική κορασίδων μπήκε κάπως μουδιασμένα στον αγώνα και στην πρώτη περίοδο βρέθηκε πίσω οριακά στο σκορ με 15-16, στην συνέχεια ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας.

Στο πρώτο μέρος βρέθηκε μπροστά με 44-34 και έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. (Δεύτερη περίοδος 29-18)

Στο δεύτερο μέρος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και στην τρίτη περίοδο αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά κλείνοντας με 24-5 και σκορ 68-39.

Στην τελευταία περίοδο με άνεση οι Ελληνίδες διαχειρίστηκαν εύκολα την μεγάλη διαφορά και την διαφορά δυναμικότητας. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά και η ελληνική ομάδα παρουσιαστηκε πιο χαλαρή και τελικά ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραψε 78-51.

Καλύτερες από την Ελληνική ομάδα η Παναγιώτα Ρουμπίνη Στολίγκα (21 πόντοι με 5/11 τρίποντα) και η Νατάλα Αρσενιάδου (15 πόντοι) να ακολουθεί.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 44-34, 68-38, 78-51.

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 15 (6/8 δίποντα, 1/1 βολή, 6 κλεψίματα), Γιαπιτζόγλου 2 (1/7 σουτ, 4 ασίστ), Καλογήρου 3 (1), Σιουμουρέκη 2, Τσινασλανίδου, Χατίρα 5 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χολοπούλου, Φελούρη 6 (1), Παρασκευοπούλου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Στολίγκα 21 (5/11 τρίποντα), Σύρπα 6 (3/3 δίποντα), Ζιάκα 9 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

19/45 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 13/19 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 λάθη, 22 κλεψίματα.