Ο 23άχρονος τενίστας, νούμερο 5 στην παγκόσμια κατάταξη αντιμετώπισε τον Ντιμιτρόφ, μετά την πρόκριση του χθες επί του Ιβάσκα με 2-1.

Μετά το Monte Carlo Masters, το οποίο και κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει στον τρίτο γύρο του Barcelona Open. Ο 23άχρονος τενίστας, νούμερο 5 στην παγκόσμια κατάταξη αντιμετώπισε τον Ντιμιτρόφ, μετά την πρόκριση του χθες επί του Ιβάσκα με 2-1.

Ο Τσιτσιπάς ήταν απολαυστικός στο πρώτο σετ. Το σκορ 6-1 δείχνει ξεκάθαρα την εμφάνιση που έκανε, και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του.

Στο δεύτερο ο Βούλγαρος παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστικός με αποτέλεσμα να πηγαίνει πόντο πόντο, αλλά λίγο πριν το τέλος ο έλληνας τενίστας ανέβασε την απόδοση και κέρδισε τελικά με 6-4.

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Τσιτσιπάς που συνεχίζει στην προημιτελική φάση του τουρνουά.