Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση στο Ακαπούλκο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε! Ο Έλληνας τενίστας ξεπέρασε το εμπόδιο του Λάζλο Ντζέρε επικρατώντας 2-0 σετ (7-6 (7), 7-6 (4)) μετά από 2 ώρες αγώνα και 13 λεπτά και στον επόμενο γύρο θα παίξει με έναν εκ των Σονέγκο και Γουλφ.

Ο 23χρονος χρειάστηκε 2 ώρες και 13 λεπτά και δύο τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του Σέρβου. Στο πρώτο σετ ο Στέφανος έσωσε συνολικά τρία set point του αντιπάλου του. Τελικά, κατάφερε να το κερδίσει  αφού γλίτωσε στο 5-4 με break και στο tie break από το 7-6 του Ντζέρε.

Στο δεύτερο σετ κατάφερε να κάνει break με το «καλημέρα». Ωστόσο, στο σερβίς του για να κλείσει το ματς δέχτηκε break. Με αυτόν τον τρόπο έβαλε και πάλι δύσκολα στον εαυτό του. Ο αντίπαλος του δεν παράτησε στιγμή το ματς. Το σετ οδηγήθηκε και πάλι στο tie break. Εκεί, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε και έφτασε στην πρόκριση. Έφθασε μάλιστα τις 200 νίκες καριέρας. Ένα σπουδαίο επίτευγμα για τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα!