Άνετη νίκη, με 2-0 σετ, για τον Έλληνα τενίστα.

Αντιμέτωπος με τον Φάμπιο Φονίνι τέθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τουρνουά Monte Carlo Masters, στο οποίο καλείται να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Ο 23άχρονος τενίστας πέρασε άνευ αγώνα τον πρώτο γύρο. O 34χρονος αντίπαλός του επιβλήθηκε με 2-1 σετ (7-5, 4-6, 6-3) του Άρθουρ Ρίντερκνεχ.

Απέναντι στον Ιταλό, πρωταθλητή του 1000άρι τουρνουά το 2019, δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα και «καθάρισε» τη νίκη-πρόκριση στους «16» με 2-0 σετ (6-3, 6-0). Ο αγώνας διήρκησε μία ώρα και δεκαέξι λεπτά.

Τώρα, θα τεθεί αντιμέτωπος με το νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ιταλό Λορέντζο Σονέγκο και τον Σέρβο Λάσλο Ντζέρε, στο πρώτο χωμάτινο τουρνουά της φετινής σεζόν.

Δεν τη γλίτωσε η ρακέτα του Φονίνι:

Με σύμμαχο το… φιλέ κατακτά το πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς:

Τα παράπονα του Φονίνι στον διαιτητή:

Το εντυπωσιακό βολέ του Τσιτσιπά:

Η οικογένεια του Τσιτσιπά πανηγύρισε το πρώτο break κόντρα στον Φονίνι:

Σε ματς που προηγήθηκε, το νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη Νόβακ Τζόκοβιτς έπεσε θύμα έκπληξης, καθώς έχασε με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 6-1) από τον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς-Φοκίνα, ο οποίος είναι Νο 46.

Ο Σέρβος έδωσε μόλις τον τέταρτο αγώνα του φέτος, καθώς -όντας ανεμβολίαστος για τον κορονοϊό- έχει χάσει αρκετά τουρνουά.