Ο Ολυμπιακός "πνίγηκε" αρχικά από το πρες των Ιταλών, που δεν του άφησε το δικαίωμα να κρατήσει μπάλα.

Επιστροφή στην δράση για τους ερυθρόλευκους στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση Europa League.  Ολυμπιακός και Αταλάντα στον επαναληπτικό αγώνα για τα μπαράζ της φάσης των 16.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά, Εμβιλά, Ρέαμπτσουκ, Τικίνιο, Ονιεκούρου.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Χάτεμπορ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Μέλε, Μαλινόβσκι, Πεσίνα, Πάσαλιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδωσε μπάλα και γήπεδο στην Ιταλική ομάδα, και προσπάθησε να βρει την κατάλληλη ευκαιρία στην κόντρα για να χτυπήσει. Το κατάφερε μια φορά με τον Μαντί Καμάρα, που έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά από την άλλη οι Ιταλοί δημιούργησαν αρκετές φορές καταστάσεις πανικού στην άμυνα της Ελληνικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός “πνίγηκε” αρχικά από το πρες των Ιταλών, που δεν του άφησε το δικαίωμα να κρατήσει μπάλα.

Το μοναδικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 40′ όταν ο  Μέλε, έπειτα από ασίστ του Ντε Ρουν, μπήκε στην περιοχή από αριστερά. Ο Λαλά προσπάθησε να από μακρύνει την μπάλα από τα πόδια του αντιπάλου του αλλά δεν τα κατάφερε και τελικά ο Μέλε έβαλε το πόδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία. Η Αταλάντα όλες τις τελικές της της έκανε γκολ.

Στο 66′ το 0-2 όταν ο Μπογκά έδωσε στον Κούπμαϊνερς, που με την σειρά του βρήκε τον Μαλινόβσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σήκωσε τη φανέλα του που έγραφε “Προσευχηθείτε για την Ουκρανία”.

Τρία λεπτά αργότερα στο 69′ ο Μαλινόβσκι είχε χώρο εκτός περιοχής και έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ και να γράφει το 0-3.

Ουσιαστικά από το 0-2 όλα είχαν κριθεί και απλά το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, για τους ερυθρόλευκους.,