Συνέχεια στη δράση με αγωνιστική στο Ιταλικό πρωτάθλημα Serie A. Με την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση μεταξύ Νάπολι και Φιορεντίνα..

Αντεπίθεση για τους “βιόλα”, οι αμυνόμενοι της Νάπολι δεν απομακρύνουν σωστά έπειτα από δύο σέντρες και ο Γκονσάλες μπροστά από το πέναλτι πιάνει ένα σουτ και κάνει το 1-0

Αντεπίθεση για τη Νάπολι με κάθετη στον Όσιμεν, αυτός μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, κόβει προς τα πίσω και με πλασέ ο Μέρτενς ισοφάρισε σε 1-1

Στο 66ο λεπτό όμως η Φιορεντίνα ξαναπήρε προβάδισμα. Βάζοντας σε παγωμάρα το Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.Ενώ στο 73ο λεπτό ο Αρτούρ Καμπράλ έγραψε το 1-3.

To τελικό 2-3 έγραψε ο Όσιμεν στο 90ο λεπτό. Με την Νάπολι να ψάχνει και 3ο τέρμα, όμως να μην αποφεύγει την ήττα εντός έδρας.