Η γηπεδούχος προερχόταν από την εκτός έδρας ήττα από την Γουεστ Χαμ, και η φιλοξενούμενη από την ήττα εντός έδρας με την Λίβερπουλ.

Συνέχεια στην δράση του πρωταθλήματος της Premier League με  την αναμέτρηση μεταξύ Άστον ΒίλαΆρσεναλ στο Βίλα Παρκ.

Στο 30′ η ομάδα του Αρτέτα μπόρεσε να πα΄ρει το προβάδισμα στο σκορ.

Σε μια φάση διαρκείας, ο Bukayo Saka πήρε την μπάλα έπειτα από ένα ριμπάουντ και από την άκρη της περιοχής, έπιασε ένα χαμηλό σουτ που πήγε στην κάτω αριστερή γωνία. Ο Emiliano Martinez δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα εκτός εστίας για το 0-1.

Στο 2ο ημίχρονο η Άστον Βίλα επιχείρησε να ψάξει ένα γκολ. Η σκληρή άμυνα της ομάδας του Αρτέτα όμως ήταν τόσο πιεστική που όχι μόνο δεν απείλησε, αλλά και λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα μέχρι το 80ο λεπτό.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι δύο ομάδες έφτασαν εκατέρωθεν κοντά σε ένα γκολ. Το τελικό 0-1 έδωσε σημαντικό τρίποντο στον Αρτέτα και τους παίκτες του, με τον Στίβεν Τζέραρντ να μένει με την προσπάθεια και να τελειώνει το παιχνίδι με άδεια χέρια.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Γιανγκ, ΜακΓκιν, Λουίζ, Ράμσεϊ, Μπουεντία, Γουάτκινς, Κουτίνιο.

Άρσεναλ: Λένο, Σεντρίκ, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Παρτέι, Τζάκα, Σακά, Έντεγκαρντ, Σμιθ Ρόου, Λακαζέτ.