Διαβολοβδομάδας συνέχεια στην Euroleague και ο Ολυμπιακός υποδέχονταν την Φενέρμπαχτσε. ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Βίλιους, Περάντι Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να συνεχίσουν στα θετικά αποτελέσματα. Κόντρα στην πανίσχυρη τουρκική ομάδα των πολλών εκατομμυρίων. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσίασαν άμυνα γρανίτη. Με την Φενέρ να σημειώνει μόλις 14 ποντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “Ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν την αμυντική τους […]

Διαβολοβδομάδας συνέχεια στην Euroleague και ο Ολυμπιακός υποδέχονταν την Φενέρμπαχτσε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Βίλιους, Περάντι

Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να συνεχίσουν στα θετικά αποτελέσματα. Κόντρα στην πανίσχυρη τουρκική ομάδα των πολλών εκατομμυρίων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσίασαν άμυνα γρανίτη. Με την Φενέρ να σημειώνει μόλις 14 ποντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “Ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν την αμυντική τους οργάνωση σε επιθετικό κρεσέντο.

26 πόντοι στο κοντέρ και η διαφορά ασφαλείας άρχισε να σχηματίζεται.

To δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν διαφορετικό.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Τούρκοι αντεπιτέθηκαν. Με επιμέρους 10-19 κάλυψαν την διαφορά και έφτασαν τον Ολυμπιακό.

Αυτή τη φορά, ο Κώστας Σλούκας έβαλε το μεγάλο σουτ

Στο τέλος όμως οι “Ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να σκοράρουν με τον Κώστα Σλούκα. Για το τελικό 67-65. Παίρνοντας σημαντική νίκη ψυχολογίας για την 8άδα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

Ολυμπιακός: 15/25 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Μπαρτζώκας: Γουόκαπ 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (2/4 δίποντα, 4/5 βολές). Φαλ 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλούκας 14 (2/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα). Βεζένκοβ 7 (2/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

Φενέρμπαχτσε: 20/41 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τζόρτζεβιτς: Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 10 (5/8 δίποντα), Χένρι 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη). Πιερ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Βέσελι 14 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα. 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπούκερ 2, Πολονάρα 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου)