Επιστροφή στην δράση στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση Europa League με την 5η αγωνιστική των ομίλων και τον ενδιαφέροντα αγώνα Άιντραχτ – Αντβέρπ 2 -2 Πολύ κοντά σε μία νίκη που θα την έβαζε στο κόλπο της τρίτης θέσης βρέθηκε στην Φρανκφούρτη η Αντβέρπ, αλλά το γκολ του Πασιέντσια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την ισοπαλία […]

Επιστροφή στην δράση στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση Europa League με την 5η αγωνιστική των ομίλων και τον ενδιαφέροντα αγώνα Άιντραχτ – Αντβέρπ 2 -2

Πολύ κοντά σε μία νίκη που θα την έβαζε στο κόλπο της τρίτης θέσης βρέθηκε στην Φρανκφούρτη η Αντβέρπ, αλλά το γκολ του Πασιέντσια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την ισοπαλία (2-2) στην Άιντραχτ και άλλαξε τις ισορροπίες του ομίλου του Ολυμπιακού. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα από το Βέλγιο είναι οριστικά τέταρτη και η Φενέρμπαχτσε τρίτη, αλλά όλα είναι ανοιχτά για την πρώτη θέση του ομίλου.

Η Άιντραχτ προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Καμάντα αλλά στο 33′ ο Ναϊνγκολάν έκανε το 1-1 με σουτ που κόντραρε και άλλαξε πορεία. Στο 88′ ο Σαμάτα έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους και φάνηκε να τους δίνει τη νίκη, αλλά υπολόγισε χωρίς τον Πασιέντσια. Ο Πορτογάλος μπήκε αλλαγή στο 90′ και τέσσερα λεπτά μετά με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Διαιτητής: Tierney P. (Αγγ)Γήπεδο: Ντόιτσε Μπανκ Παρκ (Φρανκφούρτη)