Οι δύο αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί στο πρώτο μέρος, «έκατσαν» στο δεύτερο.

Η Σεβίλλη φιλοξένησε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán», στον πρώτο αγώνα τους για τους «16» του UEFA Europa League, και την κέρδισε με 3-1.

Συνολικά, δεκαέξι ομάδες διεκδικούν την πρόκρισή τους στους «16» της διοργάνωσης. Οι οκτώ νικήτριες των πλέι οφ θα εξασφαλίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης της UEFA, στην οποία θα πάρουν μέρος και οι οκτώ τρίτες ομάδες των ομίλων του UEFA Champions League.

Άκρως παραγωγικό αποδείχθηκε το πρώτο ημίχρονο στο «Estadio Ramón Sánchez-Pizjuán». Όχι, όμως, και το δεύτερο.

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ με πέναλτι στο 13’, με τον Ιβάν Ράκιτιτς. Ο Μίσλαν Όρσιτς ισοφάρισε, προσωρινά όπως αποδείχθηκε, στο 41’.

Δύο γρήγορα γκολ των γηπεδούχων «καθάρισαν» την επικράτηση, που τους θέτουν πλέον πρώτο φαβορί για την πρόκριση. Το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν ο Λούκας Οκάμπος στο 44’ και ο Αντονί Μαρσιάλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.