Από 6 αγώνες χωρίς ήττα ο Ολυμπιακός και από την άλλη πλευρά χωρίς νίκη στα 5 τελευταία η Ιταλική ομάδα.

Επιστροφή στην δράση για τους ερυθρόλευκους στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση Europa League.  Αταλάντα και Ολυμπιακός στον πρώτο επαναληπτικό αγώνα για τα μπαράζ της φάσης των 16.

Σύμφωνα με την UEFA, με 3-4-3  η Αταλάντα. Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε , Πετσέλα, Ντε Ρουν, Πεσίνα, Μαλινόβσκι, Πάσαλιτς, Μουριέλ.

Ο Ολυμπιακός με 3-4-3. Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας, Ονιεκούρου, Τικίνιο.

Μπήκε η Αταλάντα πιο επιθετικά, αλλά ο Ολυμπιακός με καλό στήσιμο και καθαρό μυαλό στο γήπεδο, αιφνιδίασε τους Ιταλούς σχετικά νωρίς.

Στο 16’λεπτό ο Μασούρας βρήκε τον Τικίνιο στην άκρη της περιοχής και αυτός έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία, και έδωσε το προβάδισμα στην Ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ που έψαχνε αλλά και έχασε ακόμα δύο καλές ευκαιρίες. Αλλά η πίεση των γηπεδούχων ήταν μεγάλη και δεν κρατούσε καθόλου μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος οι Ιταλοί συνέχιζαν να πιέζουν και τελικά βρήκαν την ισοφάριση, που βάση εικόνας του αγώνα ήταν αναμενόμενη.

Στο 63΄λεπτό εκτελέστηκε ένα κόρνερ από δεξιά από τον Μαλινόβσκι, και ο Τζιμσίτι  με κεφαλιά βρήκε δίχτυα, και έκανε το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα η ολκή ανατροπή για την Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν τα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ , Αγκιμπού Καμαρά, Ρέαμπτιουκ δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Τζιμσίτι με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το 2-1 ο Ολυμπιακός πήρε την μπάλα και έβγαλε αντίδραση και έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Αγκιμπού.

Οι Ιταλοί το προβάδισμα, αλλά η πρόκριση είναι ανοιχτή. Μπορεί επιθετικά να είναι πολύ καλή η Αταλάντα, αλλά η άμυνα της μπάζει αρκετά.