Ήταν να μην πάρουν... φόρα οι «μαύρες γάτες».

Η Σάντερλαντ υποδέχθηκε στο «Stadium of Light» τη Μίλγουολ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Championship.

Οι «μαύρες γάτες» δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα να φθάσουν στη νίκη, με 3-0, ανεβαίνοντας έτσι στη δέκατη θέση της κατάταξης, ισοβαθμώντας με τη Λούτον.

Οι ηττημένοι έχουν πλέον μόλις έναν βαθμό περισσότερο και είναι έκτοι μαζί με την ΚΠΡ, τη Σουόνσι και την Πρέστον.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο ο Αμάντ Τραορέ άνοιξε το σκορ στο 53’. Ο Άλεξ Πρίτσαρντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 58’.

Το… κερασάκι έβαλε ο Έλις Σιμς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο των γηπεδούχων.