Πλούσια δράση στους αγώνες του Σαββατιάτικου μενού για την 36η στροφή της Premier League, με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, γκολ και θέαμα.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Έβερτον πήρε νίκη χρυσάφι για την παραμονή της στην κατηγορία. Καθώς ήθελε νίκη για να φύγει ακόμη περισσότερο από την μαχητική Μπέρνλι, η οποία γκέλαρε εντός έδρας χθες.

Τα ζαχαρωτά προηγήθηκαν από το πρώτο μέρος με 1-2. Χάρις στα τέρματα των Χόλγκειτ και Μικολένκο, με τον Ντάκα να ισοφαρίζει προς στιγμή για τις Αλεπούδες.

Στο άλλο παιχνίδι του απογευματινού μενού, η πεσμένη Νόριτς υποδέχθηκε την Γουέστ Χαμ και έχασε με σχετική ευκολία από τους Λονδρέζους. Με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με το καλημέρα μπροστά, με 0-3. 2 τέρματα του Μπεχράμα και ένα του Αντόνιο ήταν αρκετά για να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Στο β μέρος πάντως η Νόριτς σκόραρε για το γκολ της τιμής, με την έναρξη του ημιχρόνου. Όμως το γκολ ακυρώθηκε, λόγω χεριού των γηπεδούχων στην φάση.