Πλούσια δράση στους αγώνες του Σαββατιάτικου μενού για την 36η στροφή της Premier League, με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, γκολ και θέαμα.

Εύκολο απόγευμα είχε η Άστον Βίλα στην έδρα της Μπέρνλι. Οι “χωριάτες” επιβλήθηκαν με 1-3 κόντρα στους γηπεδούχους που “καίγονταν” για βαθμούς. Με σκόρερς τον Ντάνι Ίνγκς, που έγραψε το 0-1, τον Εμιλιάνο Μπουεντία για το 0-2 και τον Όλι Γουότκινς που σκόραρε στο β μέρος για το τελικό 0-3.

Στο άλλο παιχνίδι, η Μπρέντφορντ είχε εύκολο έργο απέναντι στην Σαουθάμπτον, με τον Πόντους Γιάνσον να ανοίγει το σκορ και τον  Γιοάνε Βίσα 1 λεπτό αργότερα, στο 15ο λεπτό, και τον Αγιέρ στο 80 λεπτό να γράφει το τελικό 3-0.

Τέλος, οι αετοί της Κρίσταλ Πάλας επιβλήθηκαν της πεσμένης Γουότφορντ με 1-0. Χάρις στο τέρμα του Ζαχά στο 31ο λεπτό. Μην αποτελόντας έκπληξη βέβαια, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν αδιάφοροι για το παιχνίδι.