Ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε με 2-1 της Ρέιντζερς, αλλά οι Σκωτζέσκοι εξασφάλισαν την πρόκριση.

Τα πλέι οφ του UEFA Europa League συνεχίστηκαν με τους δεύτερους αγώνες της φάσης των «16».

Οι ομάδες πάλεψαν για την πρόκριση στους «8», στους οποίους είχε ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της η Λειψία άνευ αγώνων, μετά τον αποκλεισμό της Σπαρτάκ Μόσχας.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχθηκε στο Βελιγράδι τη Ρέιντζερς, με τους Σκωτσέζους να έχουν επικρατήσει στο πρώτο ματς στην έδρα τους με 3-0.

Επί σερβικού εδάφους ο Μίρκο Ιβάνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 10’, αλλά οι Ράιαν Κεντ ισοφάρισε στο 56’ για τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Στάνκοβιτς αποκλείστηκαν με ψηλά το κεφάλι, με τον Ελ Φαρντού Μπεν Ναμουχάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να ευστοχεί σε πέναλτι και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, με 2-1.

1-0 με κεφαλιά του Ίβανιτς: