Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν με το… δεξί στη διοργάνωση.

Ο τρίτος γύρος του Κυπέλλου Αγγλίας FA Cup ξεκίνησε μαζί με το νέο έτος, με τη συμμετοχή και των είκοσι ομάδων της Premier League.

Επίσης, αγωνίζονται οι 24 ομάδες της Championship και οι υπόλοιπες θέσεις συμπληρώνονται από συλλόγους της τρίτης, της τέταρτης και της πέμπτης κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Στο εναρκτήριο ματς του τρίτου γύρου, στο «Ολντ Τράφορντ» συναντήθηκαν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Έβερτον.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν επικρατήσει με 2-1 για το πρωτάθλημα και τώρα πήραν τη νίκη-πρόκριση με 3-1.

Ο Άντονι άνοιξε το σκορ στο 4’, αλλά ο Κόνορ Κόντι ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 14’. Ο ίδιος παίκτης, όμως, στάθηκε άτυχος στο 52’, καθώς σημείωσε αυτογκόλ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάρκους Ράσφορντ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Σο, Μαλάσια (77’ Μαρτίνες), Καζεμίρο (71’ Φρεντ), Έρικσεν (84’ Μαγκουάιρ), Άντονι (84’ ΜακΤόμινεϊ, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (71’ Γκαρνάτσο).

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν (81’ Γκόρντον), Γκόντφρεϊ, Κόντι, Ταρκόβσκι, Μικολένκο (81’ ΜακΝιλ), Ιγουόμπι (51’ Ντουκουρέ), Γκέιγ, Ονανά, Μοπέ (69’ Λιούιν), Γκρέι.