Με συνολικό σκορ 4-3 απέναντι στη Λάτσιο εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του UEFA Europa League.

Η Πόρτο δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της απέναντι στη Λάτσιο. Ωστόσο, εξασφάλισε την πρόκρισή της στoυς «16» του UEFA Europa League.

Στο δεύτερο αγώνα τους για τα πλέι οφ του, στο «Ολίμπικο», οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2.

Ο Μεχντί Ταρέμι με πέναλτι στο 31’ και ο Ματέους Ουρίμπε στο 68’ έκαναν την ανατροπή για τους Πορτογάλους. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 19’ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε.

Οι παίκτες του Σέρζιο Κονσεϊσάο όδευαν προς νέα νίκη, μετά το 2-1 του πρώτου ματς. Ωστόσο, ο Ντανίλο Κατάλντι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε για το ιταλικό συγκρότημα.