Ματσάρα στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» συναντήθηκαν η Τσέλσι με την Άρσεναλ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Premier League.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι «μπλε» είχαν κερδίσει με 2-0. Εντός έδρας ήρθε η σειρά των αντιπάλων τους να πάρουν το «διπλό».

Έβρεξε… γκολ στο Λονδίνο, σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς. Ο Έντι Ενκέτiα άνοιξε το σκορ στο 13’ και διπλασίασε τα τέρματά του στο 57’, για να φέρει την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Μεσολάβησε η ισοφάριση για τους παίκτες του Τόμας Τούχελ από τον Τίμο Βέρνερ στο 17’. Ο Εμίλ Σμιθ Ρόου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «κανονιέρηδες» στο 27’.

Ωστόσο, ο Θέσαρ Αθπιλκουέτα στο 32’ ισοφάρισε και πάλι.

O Μπουκαγιό Σακά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του συγκροτήματος του Μικέλ Αρτέτα.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική εντός έδρας ήττα για την Τσέλσι, με τη βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής: