Στον πρώτο τους αγώνα  η Λούτον είχε παραχωρήσει ισοπαλία 0-0 στην έδρα της.

Στο «Kirklees Stadium»» συναντήθηκαν η Χάντερσφιλντ και η Λούτον και για τα πλέι οφ της φετινής Championship που θα κρίνουν την άνοδο στην Premier League.

Στον πρώτο τους αγώνα  η Λούτον είχε παραχωρήσει ισοπαλία 0-0 στην έδρα της. Στο πρωτάθλημα στον πρώτο τους αγώνα  η Λούτον είχε παραχωρήσει ισοπαλία 0-0 στην έδρα της και η Χάντερσφιλντ, στο «John Smith’s Stadium», είχε κερδίσει με 2-0.

Πολύ προσεκτικά στο πρώτο ημίχρονο ειδικά από την φιλοξενούμενη και λογικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Αλλά στο δεύτερο μέρος η καλύτερη στον αγώνα γηπεδούχος κατάφερε να σπάσει την άμυνα της Λούτον, και να πάρει προβάδισμα.

Δέκα λεπτά περίπου πριν την λήξη του αγώνα στο 82′ έγινες μια σέντρα από φάουλ από τον Sorba Thomas, με την μπάλα να πηγαίνει βαθιά μέσα στην περιοχή  και ο Τζόρνταν Rhodes έπιασε  ένα σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, για το 1-0.

Τελικά αποδείχτηκε χρυσό το γκολ του Sorba αφού οδήγησε την ομάδα του στον μεγάλο τελικό για την άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ. Περιμένει Νότιγχαμ ή Σέφιλντ .Γ. για τον τελικό των τελικών.