Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι μετά την επιστροφή στις νίκες επί της Κάλιαρι ήθελαν να ντουμπλάρουν τις επιτυχίες τους, και να φύγει η γκρίνια από τους κύκλους της ομάδας.

Η Λάτσιο, υποδέχτηκε στο Ολύμπικο την Βενέτσια στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Serie A. Με μοναδικό στόχο την νίκη για να επιστρέψει στην πρώτη εξάδα που δίνει ευρωπαϊκό εισητηρειο.

Δεν ήταν εύκολο το έργο της και στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τελικά στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.  ο Luiz Felipe έπεσε από μαρκάρισμα αμυντικού και ο διαιτητής μετά από υπόδειξε του VAR έδειξε το σημείο του πέναλτι για την γηπεδούχο.

Ο Ciro Immobile εκτέλεσε το πέναλτι στην αριστερή πλευρά της εστίας και έγραψε το 1-0.