Στο «Tottenham Hotspur Stadium» συναντήθηκαν η Τότεναμ και η Λέστερ στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να κυνηγήσουν την προνομιούχο 4η θέση στην βαθμολογία, η οποία οδηγεί στο champions league, και βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, με τον Χάρι Κέιν στο 22ο λεπτό να ανοίγει το σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς άλλα τέρματα, με τον Σον να σκοράρει στο 60ο λεπτό, σφραγίζοντας ουσιαστικά το τρίποντο. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με 3ο τέρμα για την Τότεναμ ο ίδιος παίκτης, με 2ο προσωπικό του τέρμα. Ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ.

To μόνο που κατάφερε η Λέστερ ήταν να σκοράρει με τον Ιχεανάτσο το γκολ της τιμής. Το τελικό 3-1 ήταν γεγονός.