Άφησαν βαθμούς στη Λομβαρδία οι «νερατζούρι».

Η Μόντσα και η Ίντερ τέθηκαν αντιμέτωπες στο «U-Power», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους για πρώτη φορά στα χρονικά, με τους παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι όμως να μην καταφέρνουν να ανοίξουν λογαριασμό.

Έμειναν στο 2-2, με τους γηπεδούχους να ανακόβουν το νικηφόρο σερί τους, τριών ματς.

Κατά συνέπεια, έμειναν τέταρτοι, στο -3 από τη Μίλαν που έχει και ματς λιγότερο. Οι παίκτες του Ραφαέλε Παλαντίνο, από την πλευρά τους, «έπιασαν» στη 14η θέση τη Σαλερνιτάνα.

Ο Ματέο Νταρμιάν στο 10’ άνοιξε το σκορ στη Λομβαρδία, αλλά η ισοφάριση ήταν άμεση. Μόλις ένα λεπτό μετά ο Πάτρικ Τσιούρα έφερε το ματς στα ίσα.

Οι «νερατζούρι» αντέδρασαν και με τον Λαουτάρο Μαρτίνες πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 22’.

Ο Λούκα Καλντιρόλα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν εκείνος που ισοφάρισε, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Μόντσα: Ντι Γκρεγκόριο, Μάρλον (46′ Καλντιρόλα), Πάμπλο Μάρι, Ιτσο (88′ Καπράρι), Μπιριντέλι (73′ Κολπάνι), Ματσίν (66′ Ρανόκια), Πεσίνα, Αουγκούστο, Τσούρια, Μότα, Πετάνια (66′ Γκίτκιερ).

Ίντερ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν (81′ Ντάμφρις), Μπαρέλα (63′ Γκαλιαρντίνι), Τσαλχάνογλου (56′ Ασλάνι), Μχιταριάν, Ντιμάρκο (81′ Γκόσενς), Λαουτάρο, Τζέκο (56′ Λουκάκου).

2-2, ο Καλντιρόλα λυτρώνει τον… Γκαλιάνι:

Τραγικό λάθος του Πάμπλο Μάρι, 1-2 ο Λαουτάρο: