Σημαντικός αγώνας στην μάχη της παραμονής που δίνουν οι γηπεδούχοι, αλλά και για τους φιλοξενούμενους, που μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες έψαχναν αντίδραση.

Συνέχεια στη δράση με αγωνιστική στο Ιταλικό πρωτάθλημα Serie A. Με την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση μεταξύ Βενέτσια – Σαμπντόρια για την 30 αγωνιστική στο Πιερλουίτζι Πέντζο.

Η φιλοξενούμενη μπήκε ποιο δυνατά και στο 24′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Niki Maenpaa έκανε ένα τεράστιο λάθος και ο Φραντσέσκο Καπούτο είχε εύκολο έργο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. 0-1.

Λίγο αργότερα πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης. Ποιο συγκεκριμένα στο 34′ ο Φραντσέσκο Καπούτο μετά από μια αναμπουμπούλα να παίρνει το ριμπάουντ στην περιοχή και να κάνει το 0-2. Δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε η Βενέτσια, αλλά η φιλοξενούμενη διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα των δύο γκολ που είχε πάρει από το πρώτο μέρος.

Στα τελευταία λεπτά η γηπεδούχος συνέχισε με παίχτη λιγότερο. Στο 86ο λεπτό ο  Thomas Henry μάλλον δεν είχε καταλάβει ότι είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα και με την 2η βγήκε εκτός αγώνα.

Δίκαια κέρδισε η Σαμπντόρια με πρόσωπο του αγώνα τον Φραντσέσκο Καπούτο που πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του.