Ισοπαλία απέναντι στη Βενέτσια και παρέμεινε έκτη.

Η Ρόμα υποδέχθηκε τη Βενέτσια στο Ολίμπικο, στο πλαίσιο της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Serie Α.

Οι Βενετοί είχαν επικρατήσει με 3-2 στο ματς του πρώτου γύρου στην έδρα τους. Δεν τα κατάφεραν και στην ιταλική πρωτεύουσα.

Οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο αιφνιδιάστηκαν όταν μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ντέιβιντ Οκερέκε κάρφωσε μια κοντινή κεφαλιά στην αριστερή πλευρά της εστίας, για το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Ο Λορέντζο Πελεγκρίνι στο 9’ και το 19’ απείλησε, αλλά χωρίς ουσία, ενώ στο 32’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σοφιάν Κιγινέ.

Οι «τζιαλορόσι» αύξησαν την πίεσή τους στο δεύτερο μέρος, όμως ο Μπράιαν Κριστάντε στο 52’ και ξανά ο Πελεγκρίνι στο 57’ δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.

Τα κατάφερε ο Ελντόρ Σομουρόντοφ στο 76’, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στην κορυφή της εστίας.

Στο 89’ ο Νίκολα Ζαλέφσκι πήρε μια πάσα-διαβήτη μέσα στην περιοχή κι έκανε έξυπνο σουτ, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας εκτινάχθηκε τέλεια και απέκρουσε.

Οι Ρωμαίοι ζήτησαν και πέναλτι στις καθυστερήσεις, ο διαιτητής εξέτασε το VAR, αλλά δεν διαπίστωσε κάποια παράβαση.

Με το βαθμό της ισοπαλίας η Ρόμα παρέμεινε έκτη και σε… τροχιά UEFA Europa League, στο +1 από τη Φιορεντίνα.

Η Βενέτσια ανέβηκε στους 26 βαθμούς, αλλά παρέμεινε τελευταία στην κατάταξη.