Οι «πολίτες» βρίσκονται πλέον στο -2 και με δύο ματς λιγότερα από τους «κανονιέρηδες».

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε την Άρσεναλ στο «City of Manchester», στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, στο Λονδίνο, οι «πολίτες» είχαν φθάσει στο «διπλό» με 3-1.

Τώρα, στην έδρα τους, διπλασίασαν τις νίκες τους, κερδίζοντας τους «κανονιέρηδες» με 4-1.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα μείωσαν στους δύο βαθμούς την απόστασή τους από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι μάλιστα έχουν δύο παιχνίδια περισσότερα.

Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική αναμέτρηση που η Άρσεναλ έμεινε μακριά από τη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο οποίος σκόραρε τόσο στο 7’ όσο και στο 54’.

Δίχτυα βρήκε και ο Τζον Στόουνς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, καθώς και ο Έρλινγκ Χάαλαντ στο 90’+5’.

Ο Ρομπ Χόλντινγκ απλώς είχε μειώσει σε 3-1 στο 86’.