«Κόκκινη» η πρώτη «κούπα» της σεζόν.

Στο Λέστερ συναντήθηκαν η Λίβερπουλ με τη Μάντσεστερ Σίτι, για το FA Community Shield, με τους «κόκκινους» να επικρατούν με 3-1.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της σεζόν, με τον Κώστα Τσιμίκα να μένει εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Η Λίβερπουλ, που πέρυσι κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας, μπήκε εξ αρχής δυνατά κι άνοιξε το σκορ στο 21’ με τον Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο οποίος πήρε την μπάλα στην άκρη της περιοχής και την έστειλε μέσα από το αριστερό δοκάρι.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο ρυθμός έπεσε, με τους δύο αντιπάλους άλλωστε να δίνουν μόλις τον πρώτο επίσημο αγώνα τους για τη φετινή χρονιά.

Ο Χουλιάν Άλβαρες στο 70’ ισοφάρισε για τους πρωταθλητές «πολίτες». Βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και να σκοράρει με ωραίο τρόπο. Όμως, οι «κόκκινοι» είχαν αφήσει το καλύτερο για το τέλος.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83’ έπειτα από χέρι του Ρούμπεν Ντίας μες στην περιοχή και ο Ντάργουιν Νούνιες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους, μαζί με την πρώτη «κούπα» για το 2022-2023.

Τρομερή ευκαιρία έχασε ο Έρλινγκ Χάαλαντ για να σκοράρει το πρώτο γκολ του με τη Σίτι, στις καθυστερήσεις. Προ κενής εστίας και με τον Άντριαν πεσμένο «κατάφερε» να σημαδέψει το δοκάρι!

Λίβερπουλ: Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Τιάγκο, Ντίαζ, Σαλάχ, Φιρμίνιο (59′ Νούνιες).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Σίλβα, Μαχρέζ (58′ Άλβαρεζ), Χάλαντ, Γκρίλις (58′ Φόντεν).