Οι Ολλανδοί κέρδισαν με 3-2, αλλά οι Μονεγάσκοι έδειξαν ικανοί για την ανατροπή.

Η Φέγενορντ με τη Μαρσέιγ συναντήθηκαν στο «De Kuip», στον πρώτο αγώνα τους για την ημιτελική φάση του Europa Conference League.

Η ρεβάνς θα ακολουθήσει στις 5 Μαΐου.

Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες για τρίτη φορά στην ιστορία τους, αφού είχαν παίξει και στον ίδιο όμιλο του UEFA Champions League τη σεζόν 1999-2000.

Τότε, οι Ολλανδοί νίκησαν με 3-0 εντός έδρας, ενώ 0-0 ήρθε το ματς στη Μασσαλία.

Τώρα, η Φέγενορντ επιβλήθηκε με 3-2.

Έβρεξε… γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο Ρότερνταμ. Ο Σίριλ Ντέσερς στο 18’ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ένα σουτ στην κάτω αριστερή γωνία.

Ο «σύλλογος του λαού» διπλασίασε τα τέρματά του στο 20’ με τον Λουίς Σινιστέρα. Ο Ρις Νέλσον του έδωσε την μπάλα κι αυτός έκανε ένα σουτ από το όριο της περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ισοφάρισαν πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τον Σεΐκ Αχμαντού Μπαμπά Μπακέ Ντιένγκ στο 28’ που έστειλε την μπάλα με ακρίβεια στη δεξιά γωνία της εστίας και με τον Γκέρσον Σάντος Ντα Σίλβα στο 40’.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ένα τρομερό λάθος έφερε το γκολ για τους παίκτες του Άρνε Σλουτ. Σκόρερ και πάλι ο Ντέσερς.

Πέτυχε, μάλιστα, το πιο γρήγορα γκολ του δεύτερο ημιχρόνου στην ιστορία της διοργάνωσης. Μόλις εννέα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη.

Φέγενορντ: Μαρτσιάνο, Χεερτρούιντα, Τράουνερ, Σένεσι, Μαλάσια, Τιλ, Άουρσνες, Κεκτσιού, Νέλσον, Ντέσερς, Σινιστέρα.
Μαρσέιγ: Μανταντά, Ρονζιέ, Σαλιμπά, Τσάλετα Τσαρ, Πέρες, Γκεντουζί, Καμαρά, Ζέρσον, Μπακαμπού, Παγέτ, Ντιενγκ.

3-2, ο Ντέσερς σκόραρε μόλις 9” από την έναρξη του β’ ημιχρόνου:

Ισοφαρίζει σε 2-2 ο Ζέρσον: