Τι και αν όλοι έδιναν φαβορί την Σουηδία. Τι και αν πέρασε από σπόντα την φάση των ομίλων. Η Ουκρανία του Αντρέι Σεβτσένκο είναι εδώ! Πρόκριση στους “8” του EURO και ονειρεμένη πορεία για ψηλότερα. Οι Ουκρανοί ήδη κοιτάζουν το επόμενο παιχνίδι των προημιτελικών. Κόντρα στην Αγγλία. Στο παιχνίδι, οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που απείλησαν […]

Τι και αν όλοι έδιναν φαβορί την Σουηδία. Τι και αν πέρασε από σπόντα την φάση των ομίλων. Η Ουκρανία του Αντρέι Σεβτσένκο είναι εδώ! Πρόκριση στους “8” του EURO και ονειρεμένη πορεία για ψηλότερα.

Οι Ουκρανοί ήδη κοιτάζουν το επόμενο παιχνίδι των προημιτελικών. Κόντρα στην Αγγλία.

Στο παιχνίδι, οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Όταν ο Γιαρέμτσουκ με δυνατό σουτ στο 10ο λεπτό ανάγκασε τον Όλσεν σε εντυπωσιακή επέμβαση, με την Σουηδία να βρίσκει… απάντηση με τον Ίσακ, όμως το σουτ του νεαρού επιθετικού πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 27ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Αντρέι Σεφτσένκο αποφάσισαν να χαρίσουν στιγμές ποδοσφαιρικής μαγείας, αφού ο Γιαρμολένκο με… άρρωστη ασίστ έβγαλε στον Ζιντσένκο που με τρομερό σουτ τίναξε τα δίχτυα του Όλσεν ανοίγοντας το σκορ για τους Ουκρανούς.

Το γκολ του Ζιντσένκο αφύπνισε κάπως την Σουηδία, που έγινε πιο απειλητική ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τον συνήθη ύποπτο, Εμίλ Φόρσμπεργκ, να λυτρώνει τους Σκανδιναβούς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα ίδια και …χειρότερα στο Β μέρος. Λίγες και εκλεκτές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι Ουκρανοί οπισθιχώρησαν και έδωσαν πρωτοβουλία στους Σουηδούς. Εκείνοι όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Όλα θα κρινόντουσαν στην παράταση.

Η παράταση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Σουηδία, αφού ο Ντάνιελσον με μια αψυχολόγητη ενέργεια, κόντεψε να κόψει την καριέρα του Μπεζεντίν, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ντάνιελ Ορσάτο, αφού εξέτασε την φάση στο VAR να αποβάλει με απευθείας κόκκινη τον αμυντικό των Σκανδιναβών.

H Ουκρανία έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα έψαξε το γκολ που θα την στείλει στα προημιτελικά. Ωστόσο οι παίκτες του Αντρέι Σεφτσένκο δεν επέδειξαν καθαρό μυαλό στην τελική στιγμή.

Την ώρα που όλα έδειχνα πέναλτι, η αλλαγή του Σεφτσένκο, Αρτέμ Ντόβμπικ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Όλσεν. Χάρισε μια ιστορική πρόκριση στην Ουκρανία, με τον σκόρερ να… πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του!